MARKÍZA • STREDA • 20:30

02. 03 2017 09:00 | Lucia Šimová

Veľkolepé, vznešené a hrdé: Také sú slovenské národné hity!

Ktorý sa najviac páči vám? Zahlasujte v ankete.

Súbor Šumiačan
Súbor Šumiačan Foto: TV Markíza

Aj vy sa pri nich cítite hrdo a máte chuť z plného hrdla doslova kričať text? Slovenské národné piesne sú jednoducho také. Veľkolepé, vznešené, majestátne a nech sme kdekoľvek na svete, vďaka nim sa vždy cítime hrdým Slovákom. Ak je to aj váš prípad, tak to ste si včerajšiu Chart Show museli naozaj užiť.

Jedenáste miesto patrí piesni Do batôžka z legendárneho albumu Bolo nás jedenásť. Skladbu svojho otca Jara Filipa v Chart Show prespievala Dorota Nvotová. Text k nej pripravil skvelý Milan Lasica. Mimochodom, vedeli ste, že prvý bol na svete text a až potom k nemu vznikla hudba?

 

Šieste miesto patrí súboru Šumiačan, ktorý zaspieval slovenskú národnú pieseň Na Kráľovej holi. Existuje niekoľko verzií o tom, ako pieseň vznikla a podľa jednej je jej autorom šumiacky vojak, ktorý bojoval počas prvej svetovej vojny na ruskom fronte. Fanúšikovia filmu Pacho, hybský zbojník si ju určite pamätajú aj z tohto filmu.

 

Víťazom rebríčka slovenských národných piesní sa stala Pieseň o rodnej zemi, ktorej originálny názov je Najkrajší kút v šírom svete. V Chart Show ju zaspievalo pop-operné zoskupenie La Gioia. Jej autorom je Gejza Dusík a má už viac ako 61 rokov! Autorom textu je slovenský básnik Pavol Braxatoris, vnuk Andreja Sládkoviča.

 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?

UPÚTAVKA

 
Chart Show: Obľúbené hity z východu - v stredu, 20. júna, o 20.30!